Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Mogą służyć do podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania.

Wśród kolektorów możemy wyróżnić następujące rodzaje:

Kolektory słoneczne, wodne, bezciśnieniowe

Kolektory słoneczne, wodne (tzw. solary) wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej.

Budowa

Kolektor wodny bezciśnieniowy jest zbudowany z szeregu rur szklanych o podwójnych ściankach zespolonych z dobrze zaizolowanym zbiornikiem ze stali kwasoodpornej. Całość zamontowana jest na stabilnej konstrukcji ze stali nierdzewnej.

Dwuścienne rury wykonane są szkła borokrzemowego odpornego na zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne, silne wiatry, deszcz czy gradobicie. W ścianie rur znajduje się próżnia ? co gwarantuje najlepszą izolację, a specjalna warstwa absorbentu zapewnia optymalny odbiór ciepła.

W solarach wodnych nie ma glikolu! Wewnątrz znajduje się tylko woda, która po podgrzaniu trafia bezpośrednio do użytkownika. Są to urządzenia całkiem bezpieczne ? bezciśnieniowe. Woda spływa grawitacyjnie z dachu do wlewek, a w razie potrzeby jest wspomagana automatyczna pompą.

Zasada działania kolektora słonecznego, wodnego

Zasada działania kolektora wodnego jest oparta na prawach fizyki. Zimna woda transportowana jest dowolnymi rurami (np. pex. Ppr, Cu) na dach gdzie za pomocą elektrozaworu (lub zbiorniczka dopełniającego ? w wersji bezprądowej) napełnia zbiornik solaru znajdujący się na dachu. Zbiornik zintegrowany jest z rurami do których również wpływa woda. Woda w rurach się ogrzewa, a tym samym zmniejsza swoją gęstość i unosi się ku górze, a w jej miejsce wpływa woda chłodna. Proces cyrkulacji wody trwa nieprzerwanie.

Schematy podłączenia układu solarnego do instalacji

W zależności od wybranego sposobu sterowania albo kontroler albo zbiorniczek dopełniający, uzupełni pobraną ciepłą wodę.

Kontroler ? zadaniem kontrolera jest informowanie użytkownika o temperaturze i poziomie wody w zbiorniku. Za jego pomocą steruje się elektrozaworem i dopełnia wodę.

Zbiorniczek z zaworem pływakowym ? za jego pomocą woda do solaru jest dostarczana natychmiast gdy pływak wykryje ubytek wody w zbiorniku. Jest to wygodna forma uzupełniania wody, nie wymagająca podłączenia prądu.

Pompa z czujnikiem ? jest rozwiązaniem uzupełniającym pozwalającym na podniesienie ciśnienia ciepłej wody z kolektora, jeżeli jest taka potrzeba.

Nie ma prostszego rozwiązania, niż kolektor słoneczny wodny. Montaż jest prosty a serwis nie skomplikowany.

 

Zasada działania systemu z pompą,
czujnikiem przepływu i zaworem zwrotnym

 

Kolektory próżniowe, ciśnieniowe

Kolektory słoneczne, próżniowe ciśnieniowe ? glikolowe stosowane są do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania.

Instalacja składa się z ułożonych na dachu paneli, podłączonych rurami do zasobnika ciepła, poprzez grupę pompową. Wodę w zbiorniku ogrzewa krążący w rurach glikol.

Polecamy

Kolektor słoneczny próżniowy KSR10

Kolektory próżniowe typu KSR10 należą do najwydajniejszych urządzeń tego typu na rynku. Wysoką sprawność optyczną (na poziomie 85% w odniesieniu do powierzchni absorbera) zapewnia zastosowanie 1-ściennych rur próżniowych, dodatkowo pokrytych warstwą antyrefleksyjną. Rury próżniowe wykonane są w oparciu o opatentowane innowacyjne rozwiązania techniczne.

Dzięki temu, iż obudowa przyłączy znajduje się u dołu rur próżniowych, w przypadku stanu stagnacji, glikol może swobodnie, samoczynnie opuścić kolektor słoneczny. To rozwiązanie powoduje, że glikol nie podlega długotrwałemu przegrzewaniu (gotowaniu) w stanie stagnacji i zachowuje swoje własności antykorozyjne i przeciwzamarzaniowe. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku.

Sprawność optyczna 85% odniesiona do powierzchni absorbera (78% do apertury), klasyfikuje kolektor do grupy najbardziej efektywnych na rynku europejskim kolektorów słonecznych. Próżniowe kolektory słoneczne KSR10 uzyskują nawet 50% wyższą wydajność cieplną w porównaniu do popularnych na rynku kolektorów próżniowych z 2-ściennymi (termosowymi) rurami próżniowymi.

Kolektory płaskie, ciśnieniowe

Polecamy

Kolektor słoneczny KS2000 TP am

Płaskie kolektory słoneczne KS2000 TP Am mogą być stosowane szczególnie w systemach podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wody basenowej, a także do okresowego wspomagania centralnego ogrzewania budynków.

W kolektorze słonecznym KS2000 TP Am płyta absorbera, jak i jego orurowanie, wykonane są w całości z aluminium, z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii spawania laserowego.

Sprawność optyczna kolektora wynosi 81,7%, co klasyfikuje ten bardzo atrakcyjny cenowo solar, w grupie najbardziej efektywnych na rynku europejskim urządzeń.

quanmedia