Kolektory słoneczne, wodne, bezciśnieniowe
Kolektory słoneczne, wodne (tzw. solary) wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej.
Budowa
Kolektor wodny bezciśnieniowy jest zbudowany z szeregu rur szklanych o podwójnych ściankach zespolonych z dobrze zaizolowanym zbiornikiem ze stali kwasoodpornej. Całość zamontowana jest na stabilnej konstrukcji ze stali nierdzewnej.
Dwuścienne rury wykonane są szkła borokrzemowego odpornego na zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne, silne wiatry, deszcz czy gradobicie. W ścianie rur znajduje się próżnia ? co gwarantuje najlepszą izolację, a specjalna warstwa absorbentu zapewnia optymalny odbiór ciepła.
W solarach wodnych nie ma glikolu! Wewnątrz znajduje się tylko woda, która po podgrzaniu trafia bezpośrednio do użytkownika. Są to urządzenia całkiem bezpieczne ? bezciśnieniowe. Woda spływa grawitacyjnie z dachu do wlewek, a w razie potrzeby jest wspomagana automatyczna pompą.
Zasada działania kolektora słonecznego, wodnego
Zasada działania kolektora wodnego jest oparta na prawach fizyki. Zimna woda transportowana jest dowolnymi rurami (np. pex. Ppr, Cu) na dach gdzie za pomocą elektrozaworu (lub zbiorniczka dopełniającego ? w wersji bezprądowej) napełnia zbiornik solaru znajdujący się na dachu. Zbiornik zintegrowany jest z rurami do których również wpływa woda. Woda w rurach się ogrzewa, a tym samym zmniejsza swoją gęstość i unosi się ku górze, a w jej miejsce wpływa woda chłodna. Proces cyrkulacji wody trwa nieprzerwanie.